הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית הינה שימוש בבעלי חיים שהינם אויבים של המזיק כנגד המזיק. האדם מתערב ועושה מניפולציה על הסביבה והמערכת האקולוגית על מנת להביא להשמדת המזיק. ניתן לעשות זאת על ידי הפיכת הסביבה לתומכת יותר לטורפי המזיק. אם אין בסביבה טורף טבעי של המזיק, ניתן לייבא אחד. השימוש בהדברה ביולוגית נעשה בחקלאות בלבד.

דרכי הדברה ביולוגית
ישנם כמה דרכים בהם אפשר להביא להדברה ביולוגית של המזיק. ניתן לייבא חיידקים, נגיפים ופטריות אשר גורמים למחלה רק אצל המזיק. מדובר כאן בהדברה ביולוגית מאוד מדוייקת מאחר וגורמים אלו לא מדביקים חיות ויבולים אחרים.
ניתן להשתמש גם בטפילים אשר מטילים ביציהם בתוך הטפיל. הביצים בוקעות והטפיל הורג את המזיק מבפנים. הטפילים הנולדים ימשיכו מיד לחפש פונדקאי חדש, ולכן שיטה זו יעילה.
ניתן כמובן גם לחזק טורפים שהמזיק הוא המזון שלהם או אם אינם טבעיים למקום לייבא אותם. האדם עשה זאת בתקופות קדומות על ידי ביות החתול כפתרון לבעיית העכברים. הסכנה בתערבות כזו במערכת הביולוגית היא שמאחר והטורף הינו חיצוני למערכת האקולוגית הוא יערער אותה ויהפוך למין פולש אשר מבריח את כל בעלי החיים במערכת, גם אלו המסייעים לחקלאות.

הדברה ביולוגית והדברה ירוקה
הדברה ביולוגית מתייחסת למערכת אקולוגית שלמה, כמו גם הכנסת טפילים, חיידקים וטורפים למערכת האקולוגית ולכן לא משתמשים בהדברה ביולוגית בבית אלא בהדברה בחקלאות בלבד. אולם, הדברה ביולוגית השפיעה מאוד על הדברה ביתית. ההבנה שניתן להשתמש בטבעם של המזיקים כנגדם הביא לשיטות יעילות של הדברת מזיקים. דוגמא טובה לכך הוא למשל ניצול טבעה של הנמלה כנגדה. הרעל שמפוזר לנמלה הוא רעל שמושך אותה ופועל לאט, הנמלה לא מתה, אלא חוזרת אל הקן ומאכילה באוכל זה את המלכה. כך למעשה המלכה מורעלת ומתה, שזו הדרך היחידה להשמיד קן נמלים.

הדברה ידיותית לסביבה – העתיד של ההדברה
לאחר שנים של שימוש בגזים רעילים וחומרים כימיקלים, הגיע ההבנה שהנזק שנעשה לסביבה הינו עצום. שימוש בהדברה כימית גם מזיק מאוד לסביבה ורעיל לאדם. בנוסף, המזיקים נעשים חסינים לרעלים אלה ולכן יש להגדיל כמויות או לקחת חומרים אפילו יותר רעילים, דבר שמזיק אף יותר לסביבה.

מסיבה זו הדברה ביולוגית וסוגים אחרים של הדברה ירוקה הופכים ליותר ויותר מבוקשים. חברות הדברה עוברות להשתמש בסוגי הדברה שאינם מזיקים לסביבה, והינם בטוחים לאדם.