הדברה אקולוגית

חשוב לציין שאין בארץ הגדרה ברורה של ההבדל בין הדברה אורגנית, הדברה ביולוגית הדברה אקולוגית והדברה ירוקה. באופן עקרוני כאשר מדברים על אקולוגיה מדברים על שימוש במערכת האקולוגית עצמה כנגד המזיק. אולם, מאחר ומדובר במערכת אקולוגית שלמה הרי שלא ניתן לעשות שימוש בשיטה זו בתוך בניין או באזורי מגורים. הדברה אקולוגית משמשת בעיקר בשטחים חקלאיים בהם יש מערכת אקולוגית שלמה, אשר המזיק הוא רק חלק ממנה.

הדברה אקולוגית – שינוי הסביבה
כדי לעשות הדברת מזיקים אשר מסתמכת על הדברה אקולוגית ניתן למשל לנסות ולהשפיע על הסביבה. במקומות סגורים כגון חממות ייתכן וניתן להשפיע על הטמפרטורה ובכך לגרום נזק למזיק, אולם חשוב לשים לב ששינוי הטמפרטורה לא מזיק גם לייבול עצמו. אם הטורף של המזיק קיים כבר בתוך המערכת האקולוגית ניתן בהדברה אקולוגית לשנות את הסביבה מעט כך שתהיה יותר תומכת לטורף הקיים ותאפשר לו להתרבות באופן מהיר יותר. אם אין טורפים של המזיק בסביבה עצמה, הדברה אקולוגית תנסה להביא את הטורפים באופן טבעי או באופן יזום. באופן טבעי ניתן לנסות להביא אויבים של המזיק למשל על ידי שתילת פרחים אשר מושכים את טורפי המזיק. הבאה יזומה של אוייב המזיק שאינו קיים כבר במערכת האקולוגית עצמה צריכה להעשות בזהירות. אם הטורף הינו חזק מידי, או שתנאי הסביבה טובים לו מידי, האויב עשוי להשתלט ולהפוך למין פולש אשר מבריח וטורף לא רק את המזיק אלא גם יצורים אחרים ובכך להפר את המערכת האקולוגית.

הדברה אקולוגית היא הדברה שאינה משתמשת בחומרים כימיקלים מכיוון שהם מזיקים לסביבה ומרעילים אותה. אולם, גם הדברה אקולוגית יכולה להיות מסוכנת. המערכת האקולוגית היא מערכת עדינה אשר לפעמים אין ביכולתנו לראות את כל אשר מרכיב אותה וגורם לה להיות באיזון. שינוי הסביבה או הכנסה של גורמים נוספים למערכת האקולוגית יכול לגרום לתוצאות שלא הצלחנו לחזות, דבר שעלול לעשות יותר נזק מאשר תועלת. לכן חשוב מאוד שכאשר מחליטים להכניס גורם זר אל השטח, הדבר יעשה באופן מבוקר והדרגתי, לאחר מחשבה מרובה.

סוגים נוספים של הדברה:

הדברה ירוקה

הדברה אורגנית

הדברה אלקטרונית

הדברה ביולוגית

הדברה כימית