הדברה אלקטרונית

הדברה אלקטרונית היא הדברה ירוקה אשר לא משתמשת ברעלים וחומרים כימיקליים כדי להיפטר מהמזיקים. הדברה אלקטרונית משתמשת במכשירים שונים אשר שולחים גלי קול בתדר גבוה או גלים אלקטרומגנטיים אשר מציקים למזיקים וגורמים להם לעזוב את המקום. מאחר ומדובר בהרחקה בלבד ולא בהריגה של המזיקים הרי שאין צורך לאסוף לאחר מכן את הגופות של המזיקים.

הדברה אלקטרונית – אולטרה סאונד
מדובר במכשירים שמשמיעים צלילים בתדרים גבוהים שבני האדם ובעלי החיים לא שומעים. תדרים אלו מציקים מאוד לעטלפים, יונים ומכרסמים שונים ומביאים לכך שמזיקים אלו יפנו את המקום.

הדברה אלקטרונית – גלים אלקטרומגנטים
גלים אלקטרומגנטיים מפריעים למזיקים כגון נמלים להתמצא במרחב וגורמים להם לעזוב את המקום.

איפה כדאי להשתמש בהדברה אלקטרונית
הדברה אלקטרונית הינה הדברה ירוקה אשר אינה פוגעת בסביבה ולכן היא הדברה שכדאי מאוד להשתמש בה. הדברה אלקטרונית היא הדברה שמתתמשים בה בעיקר במקומות הומי אדם כגון בתי ספר, קניונים, מטבחים, בתי אבות, בתי חולים ועוד. אלו מקומות שקשה מאוד לסגור אותם לחלוטין ולכן יש צורך בהדברה שאינה מצריכה פינוי של המקום ואינה פוגעת בבני אדם.

יעילותה של הדברה אלקטרונית
חשוב לשים לב שהדברה אלקטרונית דורשת תנאים מאוד ספציפיים. לדוגמא מאחר ומדובר בגלי קול, הרי שהם יהיו אפקטיביים ביותר בשטח פתוח, דבר שלא ניתן לספק בקלות בביניינים. בנוסף מאחר ומדובר באלקטרוניקה הרי שיש לוודא שהמכשיר או מחובר לחשמל – כלומר עליו להיות בקרבת שקע חשמלי, או שיש לו בטריה – כלומר, יש צורך להחליפה אחד לכמה זמן. בנוסף, חשוב לזכור שלמכשירים כאלו יש טווח מוגבל, ולכן ייתכן שיהיה צורך בכמה מכשירים כדי לכסות את כל האזור הנגוע. למרות זאת חשוב לזכור ששימוש בחומרי הדברה כימיים הינו מסוכן לבריאות ודורש גם הוא מספר טיפולים עד להדברה מלאה של הנגע. הדברה אלקטרונית לא מצליחה להדביר לחלוטין את המזיקים, אולם השילוב שלה עם הדברה ירוקה אחרת, כן יכול להביא הדברת מזיקים מלאה, תוך כדי שמירה על הסביבה.

הדברה אלקטרונית היא תחום שהולך ומתפתח והולך ומשתכלל עם הזמן. ההבנה שחומרים כימיים מרעילים את האדם ואת סביבתו הביאה לכך שתחום ההדברה האלקטרונית כמו תחומים ירוקים אחרים כגון הדברה אורגנית, הדברה ביולוגית והדברה אקולוגית הוא תחום אשר הולך ומשתפר ככל שחולף הזמן.