הדברה ירוקה

הדברה ירוקה היא הדברה המבוססת על חומרים מהטבע, כגון צמחים, אשר נמצאו יעילים לדחיה והריגה של מזיקים ספציפים כגון ג’וקים ונמלים. חומרים אלו מאופיינים ברמות נמוכות של רעילות לבני אדם ובעלי חיים. בנוסף חומרים אלו מתפרקים מהר וכך לא וגעים באדמה ובמקורות מים. בעבר הדברה ירוקה נחשבה לפחות יעילה אולם כיום יודעים שהדברה זו אכן יעילה, דבר שהופך אותה ליותר ויותר מקובלת.

הייתרונות של הדברה ירוקה

להדברה ירוקה יש מספר ייתרונות שהופכות אותה לעדיפה על הדברה כימית.

הדברה ירוקה – שומרת על הסביבה
הדברה ירוקה היא הדברה אשר אינה מזקה לסביבה. המודעות ההולכת וגוברת לצורך לשמור על הסיבה על מנת להבטיח איכות חיים גבוהה ובריאות הביא לכך שחומרים אשר אינם מזיקים לסביבה הינם חומרים בעלי דרישה גבוהה.

הדברה ירוקה – לא מזיקה לבני אדם
הדברה ירוקה הינה בעלת רעילות נמוכה וכך היא אינה פוגעת בבני אדם. הדבר מאפשר להשתמדש בהדברה ירוקה גם במקומות בהם יש אוכלוסיה אשר צריכה להזהר במיוחד מרעלים כגון ילדים קטנים, נשים בהריון, קשישים, ואנשים חולים. מכאן נובע שבהדברה ירוקה אפשר להשתמש בבתי חולים, גנים, בתי אבות ועוד ללא חשש בפגישה באנשים. העובדה שהדברה ירוקה אינה פוגעת בבני אדם גם חוסכת את הצורך לעזוב את הבית לפני ההדברה ולאוורר אותו לאחר מכן.

הדברה ירוקה – טיפול מנע
לעיתים כאשר מדברים על הדברה ירוקה והדברה אורגנית לא מדברים רק על שימוש בחומרים ידידותיים אלא הכוונה היא גם לטיפול מנע, שמטרתו למנוע מראש את הגעת המזיקים. טיפול כזה נקרא ירוק מכיוון הוא מונע את הצורך בהדברה, כלומר מונע את הצורך לשהתמש בכימיקלים.
טיפולי מנע למיניהם כוללים שמירה על נקיון הבית, סתימת סדקים בקירות ובארונות, שאיבה של ספות,מזרונים , שמיכות ודברים נוספים. כמו כן מדובר ייבוש מים עומדים, פינוי זבל מניעת רטיבות ועובד, רחיצה תכופה של בעלי החיים, ודברים רבים נוספים.

ניתן לחשוב על דרכים נוספת של הדברת מזיקים כהדברה ירוקה. כל דבר שאינו עושה שימוש בהדברה כימית כגון, מלכודות דבק ואוכל למיניהן אשר תופסות מזיקים כגון עכברים וג’וקים, הינו הדברה ירוקה במובן כלשהו.

הייתרונות של הדברה ירוקה הינם רבים מאוד. לעיתים הדברה ירוקה מסוג זה הינה יקרה יותר. אולם, מדובר כאן בהשקעה בבריאות שלנו ולכן תשלום יקר יותר הוא, בסופו של דבר, משתלם.

סוגים של הדברה ירוקה:

הדברה אלקטרונית – עושה שימוש במכשירים אשר משדרים בגלים אלטקומגנטים או גלי קול המציקים למזיקים ומרחיקים אותם.

הדברה ביולוגית – עושה שימוש בחומרים טבעיים הדוחים את המזיקים, כגון ריחות המרחיקים אותם מהמקום, או חומרים טבעיים הרעילים למזיק.

הדברה אקולוגית – החדרת אויבים טבעיים של המזיק אל המערכת האקולוגית. דוגמא ביתית היא הבאת חתול לבית על מנת להרחיק ולהשמיד עכברים.