הדברת מזיקים

כאשר מדובר בהדברת מזיקים אסור לשחק משחקים. הסכנה של מזיקים יכולה לנוע מהרס הרהיטים והקירות בבית כפי שקורה עם טרמיטים ועד דברים גרועים הרבה יותר. במקרה זה מדובר אך ורק בנזק כספי אם כי הדבר יכול להביא גם לסכנה אמיתית מאחר וטרמיטים יכולים להרוס קירות ורהיטים מבפנים, דבר שהופך אותם למסוכנים לשימוש. מזיקים אחרים יכולים להביא לסכנה בריאותית משמעותית מאחר ואלו מזיקים אשר מעבירים מחלות. כאן תוכלו למצוא את כל המידע אודות מזיקים מסוגים שונים.

הדברת ג’וקים

על מנת להימנע ממתקפה של ג’וקים יש לנקות באופן יסודי את ארונות המטבח, ארונות האמבטיה, תנורים ומכשירי חשמל. יש להימנע מלהשאיר שאריות אוכל בחוץ. בנוסף חשוב לאטום בורות ביוב מאחר והג’וקים יכולים להיכנס דרכם אל הבית. הדברת ג’וקים מושפעת מסוג הג’וק, סוג המבנה, גודלו ומידת הניקיון בו. ריסוס ג’וקים אינו מסוכן לבני אדם, אך בכל זאת עדיף לתת לבית להתאוורר לפני שחוזרים אליו.

הדברת עכברים
יש החושבים שעכברים נראים חמודים ולכן מתקשים להרוג אותם, אולם חשוב לזכור שעכברים וחולדות הינם מסוכנים לנו מכיוון שהם נושאי מחלות. עכברים וחולדות הינם מכרסמים ולכן הם יכולים להגיע בקלות אל האוכל שלנו אלא אם הוא במקרר או מוגן באמצעות כלי זכוכית אטומים או רשתות ברזל. עכברים יכולים גם לכרסם צינורות דבר שעלול פגוע בתשתית חשמל, מים וגז של הבית. ניתן לזהות נוכחות של עכברים באמצעות זיהוי של רעשים האופיניים לעכברים, זיהוי של גללים בגודל של גרגירי אורז וזיהוי של כרסום בקירות, ארונות ורהיטי עץ. הדברת עכברים וחולדות יכולה להתרחש או באמצעים אורגנים, כימיים או אלקטרונים. בכל מקרה חשוב לא להזניח ולהקפיד להיפטר מהעכברים והחולדות מכיוון שהנזק שהם יכולים ליצור הינו רב.

הדברת טרמיטים
טרמיטים אוהבים לחיות בתוך העץ מאחר והמזון שלהם נמצא בתאית העץ. בקן טרמיטים יכולים להיות גם מאות אלפי טרמיטים, ולכן חשוב לתפוס את הטרמיטים בזמן, או שיהיה קשה מאוד לתפוס את כולם והנזק שיגרמו יהיה עצום. טרמיטים יכולים להשתכן באדמה, ברהיטי עץ ובקירות גבס. בעבר, בעת הדברת מזיקים כגון טרמיטים היה נהוג להשתמש בזרחן . אולם כיום ידועים הנזקים ההרסניים שעושה הדברת טרמיטים אשר משתמשת בזרחן לאדם ולסביבה. היום משתמשים בחומרים אחרים שהינם ללא טעם וריח. הטרמיטים נוגעים בהם ומעבירים אותם מאחד לשני ומתים. מאחר ומדובר בחומר חדש יחסית עדיין לא ידועות תופעות הלוואי של החומר והשפעתו על האדם והסביבה. מסיבה זו חשוב לקחת מדבירים מקצועיים אשר יודעים לצמצם ככל האפשר את החשיפה של האדם לחומרי ההדברה.

הדברת פרעושים
הפרעושים הם חרקים זעירים ומוצצי דם אשר עלולים להעביר מחלות לבני אדם ובעלי חיים. הפרעושים קשורים בעיקר להימצאותם של בעלי חיים כגון חתולים וכלבים. הדרך הטובה ביותר לטפל בפרעושים היא קודם כל על ידי טיפול מונע. חשוב מאוד לטפל היטב בבעלי החיים שלכם כנגד פרעושים. הפרעושים גם נמצאים על חולדות ולכן חשוב לוודא שאין חולדות באזור הבית והגינה. הדבר חשוב במיוחד בייחוד מכיוון שהדברת מזיקים האפקטיבית ביותר כנגד פרעושים היא טיפול בזרחן במינון גבוה, חומר רעיל ומזיק מאוד לאדם ולסביבה. אם כבר יש התקפת פרעושים הרי שאין ברירה אלא לעשות הדברת פרעושים כימית, אולם חשוב להבין שפעם אחת אינה מספיקה. ביצי הפרעושים הינן חסינות לזרחן ולכן לאחר שבוע מההדברה הראשונה יש צורך בעוד הדברה לחיסול שאריות הפרעושים והיפטרות מהביצים.

כאשר אנחנו מדברים על הדברת מזיקים חשוב להבין שיש דרכים רבות לעשות את ההדברה. ניתן קודם כל לעשות פעולות מנע על מנת להמזיקים כלל לא יגיעו אל הבית. לדוגמא שמירה על הניקיון, אטימת חורים בקיר, ניקוי החצר מערמות זבל וגרוטאות יעזור לשמור על סביבה שאינה ידידותית למזיקים. כאשר כבר יש מזיקים ניתן לבחור להשתמש בסוגיםש ונים של הדברה כגון הדברה אורגנית, הדברה אלקטרונית, הדברה כימית וכדומה.

מזיקים נוספים אותם ניתן להדביר:

הדברת דבורים – הדרך הטובה ביותר לעשות הדברת דבורים היא להשמיד את המלכה.

הדברת זבובים – כדי לעשות הדברת זבובים כדאי להציב מלכודות זבובים רבות במרחקים קבועים ברחבי הבית והחצר.

הדברת חולדות – נעשית בעיקר באמצעות מלכודות ורעלים. חשוב שהרעל יהיה איטי כדי שהחולדות לא ילמדו לקשר בין האוכל למוות.

הדברת חיפושית עץ – חיפושיות יכולה להגיע אל הבית או על ידי מעוף דרך פתחים כגון חלונות ודלתות, או על ידי העברת רהיטים שלא עברו הדברה והינם נגועים אל תוך הבית.

הדברת מכרסמים – מדובר בעכברים וחולדות בעיקר. הדרך לעשות זאת היא באמצעות רעל, מלכודת דבק ופיתיונות.

הדברת נדלים – הדרך הטובה ביותר לעשות הדברת נדלים היא פשוט לדאוג שאזור הבית אינו אידאלי לנדלים.

הדברת נחשים – נדחשים הינם מוגנים ולכן מרחקים אותם ולא הורגים אותם.הדרך הטובה ביורת להימנע מנחשים היא לטפח את החצר ולוודא שאין מקורות מים דולפים בחצר.

הדברת נמלים – הדרך הטובה ביותר להשמיד קן נמלים היא להרוג את המלכה באמצעות רעל איטי אותו הנמלים הפועלות מביאות אל הקן.

הדברת עש – הדברת עש נעשית באמצעים רעילים מאוד אשר לוקחים זמן ולכן חשוב להקפיד לאוורר ארונות בגדים ואוכל כדי להימנע מעש.

הדברת פשפשים – הדברת פשפשים יכולה להיות קשה מאחר ופשפשים יודעים להסתתר בסדקים. לכן הדרך הטובה ביותר היא להימנע מפשפשים על ידי אוורור של ספות, מזרונים, ארונות בגדים ועוד.

הדברת צרעות – כמו דבורים, הדרך הטובה ביותר להדביר צרעות היא במאצעות השמדת המלכה. דבר זה ניתן לעשות עוד בתחילת דרכו של הקן מכיוון שהמלכה עדיין יוצאת אל מחוץ לקן.

הדברת קרציות – על מנת להדביר קרציות הקפידו לטפל היטב בבעלי החיים.

הדברת תולעי עץ – כאשר מזהים סימנים לתועלי עץ בדרך כלל כבר מאוחר מידי ולא ניתן למנוע אותם אלא מוכרחים לקרוא למדביר מקצועי.

הרחקת יונים – הרחקת יונים נעשית בעיקר באמצעות רשתות ודוקרנים.

הרחקת עטלפים – הרחקת עטלפים יכולה להעשות באמצעות רשתות ומכשירי הדברה אלקטרונית.

הרחקת ציפורים – כמו הרחקת יונים, הרחקת ציפורים נעשית באמצעות דוקרנים ורשתות אשר מכסים את האזור ומאלצים את הציפורים לקנן במקום אחר.

הדברת חרקים – הדברת חרקים הינה שם כולל להדברה של מזיקים שונים כגון נמלים, פרעושים, טרמיטים ועוד. חשוב לציין שלכל אחד מאלה שיטות הדברה שונות.

הדברת תיקנים – תיקנים הינו השם המדעי של ג’וקים. כמו הדברת ג’וקים מדובר בהדברה של אחד מהמזיקים המטרידים ביותר את האדם.

סוגי ההדברה הנראים למעלה הינם דוגמאות בלבד הבאות להראות כי הדברת מזיקים הינו תחום רחב ומגוון בו יש לקחת בחשבון גורמים רבים על מנת להדביר באופן הטוב ביותר והבטוח ביותר. אנחנו כאן בפורטל הדברת המזיקים הישראלי ניתן לכם את כל המידע הנחוץ, על מנת שתוכלו לעשות החלטה נכונה לגבי ההדברה הדרושה לכם.