הרחקת עטלפים

ישנם בישראל מינים רבים של עטלפים רובם אוכלי חרקים ורק אחד מהם הינו אוכל פירות. לרוב העטלפים ראיה חלשה מאוד ולכן הניווט שלהם מתבסס על גלי קול. בעזרת פירוש הגלים המוחזרים אליהם מהסביבה הם יכולים לדעת איזה מכשולים יש בסביבה והאם יש סכנה או מזון.

בעבר נחשבו העטלפים, בעיקר עטלפי הפירות למזיקים מאוד לחקלאות ולכן נעשו פעולות להרעלת להקות רבות של עטלפים, דבר שהביא כמעט להכחדתם. אולם, בסופו של דבר התגלה כי רק אחוז נמוך מהמזון של עטלפי הפירות מגיע מהחקלאות והופסקו ההרעלות ההמוניות של העטלפים. כיום, כבר לא מקובל לעשות הדברת עטלפים, אלא רק הרחקת עטלפים. כלומר, אין נסיון להרוג את העטלפים, אלא רק להרחיק אותם מהאזורים בהם הם גורמים נזק.

הרחקת עטלפים
הרחקת עטלפים בניגוד להדברת עטלפים לא משתמשת ברעלים ולא הורגת את העטלפים אלא רק מרחיקה אותם מהאזור. ישנן שיטות שונות לעשות הרחקת עטלפים כאשר הראשית שבהן היא הדברה אלקטרונית – שימוש במכשירים אשר משדרים גלי קול בתדר גבוה, כלומר אולטרא סאונד. הדבר מפריע לעטלפים לנווט ומרחיק אותם המאזור. הייתרון הגדול של הרחקת עטלפים מסוג זה היא שמדובר כמובן בהדברה ירוקה שלא פוגעת בסביבה, בבעלי חיים, ובבני אדם. בנוסף התדרים שהמכשיר משדר נמצאים מחוץ לטווח השמיעה של האדם או של בעלי החיים, ולכן לא מפריעים לניהול תקין של הבית, וניתן להשתמש במכשירים אלו גם באזורי מגורים.

ישנן גם דרכים פחות טכנולוגיות אך יעילות להרחקת עטלפים. לדוגמא ניתן לפרוס רשת על השטח אליו לא רוצים שהעטלפים יגיעו. במקרה זה ניתן לבחור בכמה סוגים של רשתות כאשר חלקן מיוצרות מחומרים אשר נשחקים מהר עקב השמש, בעוד אחרים מיוצרים מחומרים אשר לא נשחקים מול השמש.

חשוב לשמור על עטלפים
חשוב לזכור שעקב התפיסה המוטעית של העטלפים כמזיקים מאוד לחלקאות העטלפים הגיעו לסכנת הכחדה בישראל. לכן, חשוב מאוד להשתמש בהרחקת עטלפים, אשר שומרת על העטלפים בחיים ורק מרחיקה אותם ממקומות בהם הם עלולים לגרום לנזק. קצב ההתרבות של העטלפים נמוך מאוד, ולכן עלינו לשמור עליהם כמיטב יכולתנו ולהתמודד עם העטלפים אשר מפריעים לנו באופן אשר לוקח בחשבון את הסכנה בה הם נמצאים.