הדברת דבורים

הדבורה: הדברת דבורים
הדבורה הינה באורך ס”מ אחד וצבעיה שחור וצהוב. מחזור החיים של הדבורה הינו ביצה, רימה, גולם, דבורה. כידוע לדבורה מבנה חברה היררכי. המלכה היא מרכז הכוורת והיא זו המתרבה ויוצרת ביצים נוספות של דבורים. חוץ מהמלכה ישנם בכוורת גם פועלות, זכרים וחיילות. פעילותה של הדבורה נעשית לאורך כל השנה כאשר אורך חייה של הדבורה תלוי בעונות השנה. בקיץ אורך חייה של הדבורה הינו כחודש , בעוד שבחורף יכולה הדבורה לחיות עד שמונה חודשים.

הסכנה שבדבורה:
הדבורה יכולה לעקוץ כמנגנון הגנה והתקפה. המבנה של העוקץ של הדבורה מאפשר לה לעקוץ פעם אחד בלבד. כאשר תנסה לשחר את העוקץ הוא יתלש מגופה והיא תמות. עקיצתה של הדבורה גורמת לרוב לכאב ולתחושת צריבה חדשה המלווה באדמימות ונפיחות. אולם, עקיצתה של הדבורה מסוכנת מאוד לאנשים אשר אלרגיים אליה ועלולה במקרים קיצוניים לגרום למוות.

מלכודות דבורים:
על מנת לדלל את כמות הדבורים ניתן להציב מלכודות דבורים. מלכודות אלו לא יביאו להדברת הדבורים מאחר ואת זאת נית לעשות רק על ידי מציאת הכוורת עצמה והשמדת המלכה.

הדברת דבורים – איבוק וריסוס:
הדברת דבורים נעשית במטרה לחסל את הכוורת ולא דבורים יחידות. ישנן שתי שיטות להדברת דבורים: הדברת דבורים באמצעות ריסוס והדברת דבורים באמצעות איבוק. הדברת הדבורים נעשית על ידי ריסוס או איבוק ישירות אל תוך הכוורת. הדברה כזו מונעת מהדבורים לחזור ולבנות כוורתב אותו המקום. חשוב מאוד להיזהר בעת הדברת דבורים כדי לא להפוך את הדבורים לתוקפניות.

הדברת דבורים – פתיונות ורעלים:
בשיטת הדברת דבורים זו מציבים פתיונות מורעלים אותם לוקחות הדבורים אל הכוורת. גם המלכה והדבוריםה אחרות אוכלות את הרעל ומתות. בשיטה זו אין צורך למצוא את הקן עצמו.
חשוב לשים לב שלדבורים יש תפקיד חשוב בטבע באיבוק והפצה של פרחים. בנוסף בשנים האחרונות ידוע כי כמות הדבורים בעולם הולכת ופוחתת. מסיבות אלו חשוב, בניגוד לתחום הדברת מזיקים של מזיקים אחרים, לבצע הדברת דבורים רק כאשר מיקומה של הכוורת וכמות הדבורים מהווים סכנה ומטרד משמעותי לבני אדם החיים בסביבה.