הדברת חיפושית עץ

חיפושית
חרק בעל גלגול מלא (ביצה, זחל, גולם, בוגר) שהינו הנפוץ ביותר בעולם.
לא כל החיפושיות הינן מזיקות ויש להן חשיבות גדולה במערכת האקולוגית מכיוון שהן מהוות גורם לאיבוק פרחים. שני סוגים של חיפושיות שכן מזיקות לאדם הינן חיפושיתה זבל אשר מעבירה מחלות וחיפושית העץ אשר מזיקה לעצים ורהיטים. כאן נדבר על הדברת חיפושית עץ

בעיית החיפושיות
חיפושיות יכולה להגיע אל הבית או על ידי מעוף דרך פתחים כגון חלונות ודלתות, או על ידי העברת רהיטים שלא עברו הדברה והינם נגועים אל תוך הבית. בשלב הראשוני של הנגע לא רואים את הבעיה מאחר וחיפושיות העץ מתחילותאת הנזק מתוך העץ. כאשר כבר יש נוכחות של הנגע כגון גלגלים, נשל, נסורת, חורים בעץ וכדומה, הרי שהנגע כנראה כבר חמור. בשלב זה חשוב לקרוא להדברת חיפושית עץ במטרה לצמצם את הנזק ולפתור את הבעיה.

יקרונית הרהיטים
יקרונית הרהיטים יכולה לחיות גם מספר שנים והיא נמצאת בעיקר בתחתית הרהיט שבו היא עושה חורים. ניתן לזהות אותה על ידי רעשי כרסום, חורים ברהיט בגודל של 10 מילמטרים ונסורת הנמצאת על גבי או ליד ריהטי עץ.
מעניין לדעת שהחיפושית עצמה אינה השלב הפוגע ברהיטי העץ. הדברת חיפושית עץ מטרתה למעשה להשמיד את שלב הזחל אשר ניזון מתאית העץ. הזחל הינו בצבע לבן ויכול לקחת לו גם עשר שנים להתפתח, מסיבה זו ייתכן וייקח זמן לזהות את הנגע. הדבר ייתן לזחל זמן רב לבנות רצף רב של מחילות דבר היקשה על זיהוי מדוייק של מקום הנגע. לאחר שהזחל מתפתח לחיפושית הוא יוצא מהעץ ויוצא לחפש בן או בת זוג למטרת התרבות. החיפושית תטיל את ביציה בתוך רבהיטי הזכוכית וכך מחזור החים ונהגע יתחלילו מחדש.

הדברת חיפושית עץ
מאחר וזיהוי הנגע הינו קשה ביחס לזיהוי הדברת מזיקים אחרים וכאשר מזהים את הצורך בהדברת חיפושית עץ בדרך כלל הנזק כבר גדול, כדאי להחליט מראש האם ברצוננו ללהציל את הריהטים הנגועים או לוותר עליהם. כאשר מדובר במשקופים או ארונות מטבח כדאי פשוט להחליף אותם, כאשר מדובר ברהיטים בעלי ערך סנטימנטלי או כלכלי, ניתן להציל את הרהיט. אופן הדברת חיפושית עץ הוא על ידי הזרקת החומר אל תוך הרהיט. החומר מפזר במחילות אשר נוצרו בעץ והורג את הזחלים של חיפושית העץ. אפשרות אחרת היא לבצע איוד בגז. מדובר בסוג הדברת חיפושית עת שהינו מסוכן ודורש רישיון מיוחד, אטימת הרהיט בניילון נצמד, והשארתו כך לתקופה. אם מדובר במספר רהיטים, הרי שלעיתים יש לעזוב את הבית לתקופה של כמה ימים מאחר ומדובר בטיפול רעיל ומקיף.