הדברת נדלים

נדל
נדל הוא חיה ארסית. בישראל ישנם כמה סוגי נדלים נפוצים כאשר המוכר ביותר הטא רבנדל ארסי בעל צבעי האזהרה צהוב ושחור. מדובר בחיי ארוכה יחסית כ- 20 ס”מ. צבעיו של הנדל הינם שחור וצהוב. נקבת הנדל מטילה בין 14-35 ביצים אותם היא מדביקה אל גחונה והולכת איתם לכל מקום. הנדל בוקע מהביצה כעבור שלושה שבועות, מגיע לבגרות תוך שנתיים ואורך חייו הינו כ חמש-שש שנים.

מקום ושעות הפעילות של הנדל:
נדלים אוהבים לחות ופועלים רק בשעות הלילה. נדלים אוהבים להימצא מתחת לסלעים, בחורשות ובצד הדרך. המקומות הנפוצים ביותר בהם ימצא הנדל הוא כמובן איזורים כפריים ושטחים חקלאיים. אלו מקומות בהם לחות גבוהה ויש לנדל אפשרות להתחפר בקצת חול ולשמר את הלחות. הדבר חשוב מאוד לנדל מאחר והעור שלו הוא עור הנוטה להתייבשות.

הדברת נדלים
לעומת הדברת מזיקים מסוגים אחרים הדברת נדלים היא לא דבר שנעשה רבות. נדלים כמעט ולא נמצאים באיזוריים עירוניים ולכן מדבירים רבים לא יודעים כיצד לגשת אל הדברת נדלים. הדברת נדלים נעשית בעיקר באזורים כפריים, במקרה כזה יש לפזר רעלים בפתחי הבתים כגון חלונות ודלתות.

אמנם הנדלים הינם חיות החיות לבד, אולם אם מצאתם נדל אחד בסביבתכם, הרי שהסביבה כנראה מתאימה לנדלים ולכן בהחלט סביר להניח שיש באזור נדלים נוספים.
בהנחה ומדובר בנדל תינוק, הדבר סביר אף יותר. נקבת הנדל נושאת את כל ביציה בגחונה ולכן אם נתקלתם בנדל קטן כנראה שהביצים בקעו באזורכם. מסיבה זו ניתן להניח שכל הנדלים הקטנים והאם הגדולה נמצאים באזור.

הנדלים באזור אמנם רעילים ועלולים לגרום לתחושת לא נעימות, אך הם לא יגרמו למוות. לכן, אם נתקלתם בנדל וברצונכם להיפטר ממנו, ביכולתם להתקרב אליו בזהירות עם סכין ולחתוך אותו. שני חלקי הגוף ימשיכו להתנועע עוד זמן מה באופן רפלקסיבי, אך הנדל ימות. הדברת נדלים זו הינה לא נעימה ויכולה להיות קצת מפחידה, אך היא מבטיחה שתרגישו בנח לעצום את העיניים בלילה.