הדברת תיקנים

תיקנים
ישנם סוגים רבים של תיקנים, אשר חלקם הסתגלו לסביבת האדם. תפוצת מינים אלו הפכה למקבילה למקום מושבם של בני אדם מאחר והתיקן משתמש בתוצרי האדם על מנת לשרוד. תיקנים מזיקים לצמחים ומזון ומעבירים מחלות, מסיבה זו הם נחשבים למזיקים מאוד לאדם. התיקנים מפורסמים ביכול ההשרדות המרשימה שלהם. הם יכולים לחיות במקומות מזוהמים למדי כגון ביוב ויכולים לשרוד תקופה ארוכה ללא אוכל. תהליך ההתפתחות של התיקן לוקח כ 60 יום והוא חיי כשנה וחצי.

ישנן דרכים שונות לעשות הדברת תיקנים:

הדברת תיקנים – הדברה כימית:
כאשר עושים הדברת תיקנים כימית יש לרסס במקומות המסתור של התיקנים והמקומות בהם הם נוטים להסתובב. כלומר, יש לעשות הדברת תיקנים ליד ארונות המטבח וארונות האמבטיה, בסדקים בקירות, לאורך פאנלים ובמקומות אפלים וחשוכים אחרים.
מאחר ומדובר במזיק אשר מתרבה באופן מהיר הרי שיש צורך לעשות הדברת מזיקים שלא רק רק מחסלת את התיקנים אלא גם מזיקה למנגנון הרבייה שלהם. חומר ההדברה בהדברת תיקנים מסוג זה הינו חומר אשר נשמר כמה חודשים כל עוד לא מרססים את הרצפה, שטיפה במים אינה פוגעת ביעילות החומר.

אפשרות נוספת בהדברה כימית היא לאבק ולרסס תנורים במטבח ומנועים חשמליים, דבר זה מגרש את התיקנים ממחבואם, הם נחשפים לחומר ההדברה ומתים. לאחר מכן ממשיכים ומרססים במקומות נוספים כגון השייש והקירות. חשוב לשים לב שישנם סוגים שונים של תיקנים ולכן יש להתאים את הדברת התיקנים לסוג התיקן.

הדברת תיקנים – פתיונות:
הדברת תיקנים באמצעות פיתיונות היא הדברה אשר מנצלת את תכונות התיקן כנגדו. פתיונות הן נקודות ג’ל אשר משוכות את התיקן, התיקן אוכל אותן ולאחר שהוא מת תיקנים אחרים אוכלים אותו, מורעלים גם הם ומתים. ניתן לראות שהדברת תיקנים מסוג כזה יכולה להרוג עשרות תיקנים מנקודת ג’ל אחת.

הדברת תיקנים – מניעה:
כמו עם רוב הדברת מזיקים ישנן דרכי פעולה המאפשרות מניעה של מפגע תיקנים. ניקיון הבית ודאגה שלא יהיו שאריות אוכל מפוזרות הינן דרכים יעילות לעזור למנוע את הצורך בהדברת תיקנים. בנוסף חשוב לסתום חורים וסדקים בקירות ובפאנלים, מאחר ותיקנים אוהבים מקומות חשוכים.

בכל מקרה חשוב לא להסס לקרוא למדביר כאשר מזהים מפגע של תיקנים. קצב ההתרבות המהיר מבטיח שאם לא נטפל בבעיה במהירות היא רק תלך ותחמיר.