הדברת ג’וקים

ג’וקים או בשמם הרשמי תיקנים הם מסוג המזיקים הנפוצים ביותר. העמידות הרבה שלהם מאפשרת להם להסתגל לתנאי שטח שונים ולכן ניתן למצוא את הג’וקים בכל מקום. ישנם בישראל ארבעה סוגי תיקנים עיקריים תיקן גרמני, תיקן אמריקאי, תיקןהפסים החום, תיקן מזרחי. התיקן הגרמני הוא התיקן הבעייתי ביותר, למרות שגם הסוגים האחרים הינם בעיתיים גם כן מאחר וכל סוגי תיקנים אלו נהנים מאשפה ומוצאים בסביבת האדם את המענה לצרכים שלהם. הדברת ג'וקים

על מנת לעשות טיפול מונע לג’וקים חשוב לשמור על ניקיון, לסתום נזילות מים , סתימת חורי הניקוז באמבטיה בפקק, לא להשאיר מזון בחוץ, לפנות פחי אשפה. בנוסף יש לסתום סדקים, מאחר וג’וקים אוהבים סדקים המובילים למקומות חשוכים בהם הם יכולם להסתתר בזמן סכנה. טיפול מונע נוסף הוא מרווח בין חפצים. ג’וקים אוהבים מקומות עמוסים ולכן חשוב לדאוג לנקות ולרווח את הספריה ומגרות מלאות בניירת, כמו גם את ארונות המטבח.

הדברת ג’וקים – ג’ל ומלכודות דבק
אם ברצונכם להימנע בשימוש בחומרים כימיים בעת הדברת מזיקים ניתן להשתמש במלכודות דבק ובג’ל. מלכודות דבק מאפשרות לאתר את הבעיה ולהבין את החומרה שלה, אולם חשוב לבין שאם היקף הבעיה הוא גדול, הרי שפיתרון זה אינו מספיק. את המלכודות יש לשים בארונות המטבח וליד הפאנלים של הקירות. פתיון ג’ל יש לשים במקומות אשר הג’וקים נשמשכים אליהם על מנת שהדברת ג’וקים תהייה יעילה. הג’ל אינו הורג את הג’וקים מיד וכך הם חוזרים אל הקן מדביקים את חבריהם ואז מתים. בצורה כזו הדבקה של ג’וק אחד יכולה להביא למותם של כמה עשרות. חשוב לשים לב לב באיזה ג’ל משתמשים. חלק מהג’לים של הדברת ג’וקים הינם עשויים מחומרים טבעיים, אולם ברבים מהם יש שילוב גם של ריסוס ג’וקים ברעלים כימיים. לכן, אם ברצונכם להשתמש רק בהדברה אורגנית, יש לוודא שמדובר בחומר אורגני.

הדברת ג’וקים – הדברה כימית והדברה אורגנית
ג’וקים ידועים בחסינות הרבה שלהם לקרינה רדיואקטיבית ולחומרים כימיים, ואכן רבים מהם פיתחו חסינות לחומרים הכימיים אשר אמורים לחסלם. הדבר מצריך מעבר לחומרים רעילים עוד יותר והגדלת המינון, דבר אשר גורם גם נזק רב לסביבה והינו מסוכן לאדם. המודעות הרבה לרעילים אלו הביאה חברות רבות לעבור לאמצעי הדברה חלופיים כגון הדברה אורגנית, הדברה אלקטרונית וסוגים אחרים של הדברה ירוקה. עדיין ניתן למצוא הדברות כימיות אולם הדבר הופך לפחות ופחות מקובל.