הדברת חולדות

חולדה הינה מזיק בגודל של כשבעה עשר כנטימטרים ובמשקל של כמאתיים גרם. החולדה יכולה להמליט עד שש פעמים בשנה, כאשר בכל המלטה יכולים להיוולד גם עד עשרה גורים. הדבר מדגים כיצד בעיית חולדות קטנה יכולה להפוך תוך זמן קצר מאוד למפגע חמור. החולדה אוהבת לשכון במקומות גבוהים דבר שמקשה על הדברת חולדות.

הנזקים שעושה החולדה הדברת חולדות
חולדה הינה חיה אשר מעדיפה אוכל צמחוני אך למעשה היא אוכלת כל ולכן היא יכולה לגרום נזק כבד במזווה בבית, במטעים, לולים, אוכל המאוחסן המחסנים, החולדה אוכלת מזון של בעלי חיים, פגרים, אפרוחי ועוד. החולדה יכולה לעשות גם נזק לתשתית של בניין כגון כרסום צנרת, חוטי חשמל, קווי תקשורת, אכילת עץ ועוד.

מחלות שמעבירה החולדה
חולדה יכולה להעביר דבר, את חיידק הסלמונלה שגורם לשלשולים קשים המובילים להתייבשות, כמו  גם עכברת, חיידק אשר עלול לגרום לדלקת קרום המוח ומחלות נוספות.
על מנת למנוע חולדות יש לגזום עצים ועשביה, להימנע ולהשאיר ערמות אשפה וגרוטאות בחצר, יש לאטום פתחי ביוב, יש לאטום את הגג ולדאוג שאין בו חורים המתאימים לחולדה.

צורות הדברת חולדות
הדברת חולדות נעשית בשתי דרכים עיקריות – מלכודות ופתיונות בסביבה בה נמצאות החולדות או פיזור רעלים באזור שנגוע בחולדות. מכיוון שהחולדה היא חיה חכמה וחשדנית יש לזהות את סוג החולדה ולפעול בזהירות ובחכמה על מנת להצליח וללכוד את החולדה. הדברת חולדות הינו תהליך אשר דורש את שיתוף הפעולה של בעל המקום, מאחר ולעיתים יש צורף לאטום לחלוטין את המקום הנגוע , כדי למנוע מהחולדות לברוח למקום אחר.
דרך נוספת להדברת חולדות היא הדברה אלקטרונית. ישנם מכשירים מיוחדים אשר מפיקים גלי קול בתדר גבוה. תדרים אלו לא נעימים למזיקים שונים ולכן המזיקים מתרחקים מהמקום. חשוב לשים לב שמדובר בהרחקת חולדות ולא הדברת חולדות. בנוסף חשוב לשים לב שהמכשיר מצריך חשמל או בטריה, שיש לשים את המכשיר במקום שמתאים לו (בדרך כלל שטח פתוח ללא הפרעות) ולכן שהמכשיר הינו בעל טווח מוגבל ולכן יש לשים לב שהמכשיר עונה על הצרכים שלכם ומכסה את כל השטח הרצוי.