הדברת מכרסמים

כאשר מדברים על הדברת מכרסמים מדברים בעיקר על הדברת עכברים ועל הדברת חולדות. מכרסמים הינם חיות הפועלות בשעות הלילה בעיקר. למכרסמים ראיה חלשה ולרוב הם עיוורי צבעים.
על חוש הראיה החלש שלהם הם מפצים בעזרת חוש טעם מפותח ולכן רבות מהמלכודות להדברת מכרסמים מבוססות על פתיונות של אוכל בעלי ריח מושך. בנוסף מאחר ויש למכרסמים חוש טעם וחוש ריח מפותח לכן, יש להימנע מלתפעל את הפתיונות והמלכודות בעזרת כימיקלים או לאחר עישון סיגריה. ריחות אלו ידחו את המכרסמים והדברת המכרסמים תיכשל.
מכרסמים הינם יצורים טריטוריאלים והטריטוריה שלהם הינה קטנה יחסית ונעה בין שישה לעשרים מטרים בתוך בניניים ובין שלושים וחמישה עד שבעים וחמישה מטרים בשטח פתוח. מידע זה הינו מידע חשוב בעת הדברת מכרסמים.

זיהוי בעיית מכרסמים בבית הדברת מכרסמים
ניתן לזהות שיש בעיית מכרסמים בבית על ידי שמיעת רחשים בעיקר בערבים. לעיתים קרובות אמנם לא תהיה בעיה לזהותאת המכרסם. מאחר והם מזיקים גדולים יחסית ניתן לראותם כאשר הם יוצאים לטייל לאורך קירת הבית. אם מצב הבית מספיק חמור ולא נקי, המכרסמים יעזו אף לטייל לאורך הקירות בעוד בני האדם נמצאים ממש לידם.
חשוב לזכור שלמכרסמים גוף ועצמות גמישות ביותר דבר המאפשר להם להיכנס מחורים אשר לא הניינו מדמיינים דשיצלחו לחדור מתוכם. לכן לעיתים קרובות כאשר תבהילו מכרסם, תראו אותו לפתע בורח מהבית מחור שכלל לא ידעתם שנמצא שם.

שיטות להדברת מכרסמים
ישנם חומרים רבים היכולים לשמש כרעל בעת הדברת מכרסמים. בעבר היה נהוג להשתמש בחומרים רעילים במיוחד, אך אלו היו מסוכנים גם לבני אדם וחיות מחמד ולכן השימוש בהם הופסק כמעט לחלוטין בשנים האחרונות.
השיטה בה נעשית הדברת מכרסמים היהנ זהה, ללא קשר לסוג הרעל בו משתמשים. בדרך כלל מדובר ברעל בעל ריח המושך את המכרסמים. הרעל עצמו נמצא בתוך מלכודתהלוכדת את העכברים אך לא הורגת אותם. הרעל בו משתמשים הינו רעל איטי המביא למוותצ רק לאחר כמה ימים. מטרת הרעל האיטי הינה כדי שהמכרסמים לא יקשרו בין הרעל בין סיבת המוות. אם זיהו את הקשר, לא יאכלו את הרעל.
שיטה נוספת להדברת מכרסמים היא כמובן להביא את האויבים הטבעייםשל המכרסמים כגון חתולים ונחשים על מנת שיביאו לדילול ההאוכלוסיה ואולי אף להדברת מכרסמים מוחלטת. דבר זה מקובל בעיקר בשטחים חקלאיים מאחר ובבניינים לא כדאי להכניס חתולים ובטח שלא נחשים.

בניגוד לצורות הדברת מזיקים אחרים, בהדברת מכרסמים נהוג לעיתים קרובות לעשות הגדברה יחידנית באמצעות מלכודות, דבר אשר מביא לכך שהדברת מכרסמים תיקל יותר זמן, אולם מונע הרעלה של בני אדם וחיות מחמד.