הדברת נחשים

נחשים הינi חיות ביישניות והם יעדיפו לא להפריע לבני האדם, אם בני האדם לא יפריעו להם. ניתן לראות זאת בכך שאת רוב הנחשים שנפגוש נפגוש באזורים שאנחנו לא הולכים בהם בדרך כלל, בהם יש זבל או צמחיה גבוהה שלא סידרנו הרבה זמן. על מנת להימנע מהנחשים ומהכשת נחשים חשוב מאוד לא לדחוף ידיים למקומות שלא ניתן לראות כגון מתחת לאבנים, מעבר לשיחים סבוכים או בתוך ערמות גרוטאות.

כיום אין הדברת נחשים הנעשית באמצעים כימיים מאחר והנחש הינו חיה מוגנת ואסור להרוג אותו. אולם יש דרכים רבות להימנע מנחשים ולבצע הרחקת נחשים וכדאי לפעול כדי למנוע את הגעתם של נחשים לאזורנו. חשוב לציין עם זאת שלמעשה קיים באזורנו רק נחש אחד שהוא ארסי ומסוכן לנו, נחש צפע. נחשים אחרים אינם ארסיים או בעלי ארסיות נמוכה ותדרש נשיכה ארוכה כדי לפגוע בנו. בנוסף נחשים לא ארסיים שונים, כגון זעמן המטבעות טורפים נחש צפע ומכרסמים ולכן מהווים גורם הדברה בפני עצמם. רק לייתר ביטחון כדאי לדעת  שבעת הכשת נחש יש להשכיב את הנפגע במנוחה מוחלטת, להרגיע אותו, לרבע את האיבר המוכש ולפנות במהירות לבית החלים הקרוב.

כיצד נמנעים מנחשים?

נחשים אוהבים מקומות מסתור ולכן אם ברצוננו להימנע מהצורך בהדברת נחשים והרחקת נחשים ופשוט למנוע מהנחשים להגיע לחצר עלינו לוודא שהדשא נמוך ושאין שיחים צפופים. בנוסף חשוב מאוד לפנות זבל וגרוטאות מהחצר, מאחר ומקומות אלו הינם מקומות מסתור אידיאליים לנחשים.
נחשים אוכלים מכרסמים ולכן שמירה על נקיון שתרחיק מכרסמים והדברה שתהרוג אותם למעשה יחסלו את המזון ויעזרו בהרחקת נחשים מהאזור. דרך נוספת לעשות הדברת נחשים, או למעשה למנוע מנחשים להגיע היא לוודא שאין נזילות מצינורות מים. נחשים כמובן צורכים מים, וברז נוזל מהווה מקור משיכה לנחשים. בעלי חיים מהווים גורם מרתיע לנחשים, אולם, אם האוכל והמים של בעלי החיים ישאר בחוץ הוא עלול להוות גורם משיכה לנחש.

הדברת נחשים בבית
כדי להימנע מנחשים בבית חשוב לוודא שהפתח בין הדלת לרצפה לא מאשר מעבר של נחשים, בנוסף חשוב לשים רשתות על החלונות מאחר ויש נחשים שיכולים לטפס על קירות. אם נדאג להסביבה תהיה לא ידידותית לנחש הדבר יעזור בהדברת נחשים. אם אתם בכל זאת נתקלים בנחש בבית כדאי לא לתהקרב אליו, בייחוד אם אין לכם את הכלים לזהות את מין הנחש. במקרה כזה חשוב לקרוא למדביר נחשים. בעת שמחכים למדביר נחשים כדאי לעקוב אחר מיקומו של הנחש, אולם לא להתקרב אליו. הדבר יעזור למדביר הנחשים למצוא אתה נחש בייתר קלות. למרות זאת, ביטחונכם הוא כמובן הדבר החשוב ביותר ולכן אל תיקחו סיכונים מיותרים.

רוב בני האדם לא אוהבים נחשים ולכן מעוניינים בהדברת נחשים, אולם הנחש אינו חיה תוקפנית, ואם תעזבו אותו בשקט ולא תבהילו אותו הוא לא יתקוף אתכם.