הדברת טרמיטים

טרמיטים הם חרקים בצבע לבן. הטרמיטים חיים בקן ויש להם מלכה מטילה כפי שיש לנמלים. בניגוד לנמלים למכלה יש גם מלך. המלך מפרה את המלכה כל כמה ימים וזו ממשיכה להטיל ביצים. טרמיטים ניזונים מעץ ומוצריו מאחר והם יכולים לעכל תאית. הדבר מביא לכך שטרמיטים יכולים לגרום לנזק כבר לאדם. חוסר תשומת לב עלול להביא לכך שרהיטי עץ, משקופים וקירות גבס יהיו מלאים בטרמטים. הטרמיטים יאכלו את הרהיט מבפנים וכך למרות שהוא יראה בטיחותי הוא לא יהיה כזה.

כיצד מזהים נגע של טרמיטים?
ישנן כמה דרכים לזהות שיש לכם בעיית טרמיטים חמורה: מוצרי עץ שנאכלו ישמיעו קול חלול, בנוסף הם יתפוררו ויחשפו את הטרמיטים. חורים קטקנטנים ברהיטי העץ וגרגירים חשודים ליד הרהיט, תעלות בוץ מאוגד לאורך הקירות והפנלים.
ישנן דרכים שונות להדברת טרמיטים:
הדברה כימית
שיטה זו הינה שיטה פחות רצויה בגלל הנזק שגורמים החומרים הכימיים לסזביבה. בנוסף, לאחר זמן נוצרים זנים המפתחים עמידות לחומרים הכימיים. חומרי הדברת טרמיטים מכילים נחושת ארסניק, אבץ ודברים וחומרים מזיקים אחרים.

הדברה ביולוגית
שיטה זו לא הראתה הצלחה גדולה בתנאים מחוץ למעבדה. בהדברת טרמיטים בשיטה הביולוגית ניתן להשתמש בנמלים, תרנגולות, ציפורים וחיות אחרות אשר אוכלות טרמיטים. ניסיון נוסף נעשה עם נמטודות (סוג של תולעים שמזיקות לטרמיטים) ועם פטריות הגומות לטרמיט לחלות.

כיצד מטפלים?
כאשר מדברים על הדברת מזיקים, הדברת טרמיטים היא אחת ההדברות הקשות ביותר. כדי להיפטר מהטרמיטים יש צורך להזריק את החומר המדביר למשקופי העץ. קידוח לאורך הצד הפנימי של קיר המעטפת בנרחקים של 30 ס”מבין החורים והזרקת החומר. כמו כן יש לחפור תעלה מהצד החיצוני של קיר המעטפת ברוחב ועומק 40 ס”מ בצמוד לקיר ולהציף את התעלה בחומר הדברה. הדברת טרמיטים נעשית באמצעות זרחן אורגני.
טרמיטים יכולים לגרום לנזק רציני מאוד לבית ולכן חשוב מאוד להיות מודעים לחומרים מהם בנוי הבית ולדעת לזהותאת הסימנים שמשאירים הטרמיטים. כאשר יש סימנים של טרמיטים בדרך כךך הבית כבר נגוע מאוד. אולם בכל זאת,כדאי להיות ערניים וברגע הגילוי לקרוא מיד למדביר.

לאחר גילוי בעיית הטרמיטים יש להיות זהירים מאוד ולבחון בשבע עיניים את בטיחות הרהיטים מעץ שנמצאים בבית.