הדברת צרעות

בניגוד לדבורים צרעה יכולה לעקוץ מספר פעמים ולשרוד, בנוסף צרעות גדולות יותר מדבורים ולכן אנחנו נוטים להיבהל מהן יותר. למרות זאת חשוב לציין שצרעות אינן תוקפניות ולכן הן לא יתקפו ללא התגרות. מסיבה זו והיה וזיהיתם שיש לכם קן צרעות בבית או בחצר, כדאי מאוד לקרוא להדברת צרעות מקצועית ולא לנסות להתמודד עם  הדברת צרעות לבד. הן אמנם לא יתקפו ללא התגרות, אבל אם יחושו שיש סכנה לקן ביכולתן להיות תוקפניות מאוד.

מסלול החיים של הצרעה הדברת צרעות

לצרעה מחזור חיים קבוע. בסביבות מרץ המלכה בונה את הקן לבדה, מטילה את הביצים ומטפלת בצרעות הנולדות עד שהן בוגרות מספיק כדי להתחיל לעבוד. בשלב זה מפסיקה המלכה לדאוג לקן ולביצים ומתרכזת בהטלת הביצים בלבד. מאחר וצרעה הפועלת חיה כחודש וחצי, הרי שבסביבות מאי, המלכה כבר מתרכזת בהטלת הביצים מאחר והדור הראשון של הצרעות אחראי לטיפול בקן. בסופו של מחזור החיים של הקן, יהיו בו כמה אלפים של יחידים.
בסביבות אוגוסט המלכות הצעירות יוצאות עם הזכרים על מנת להתרבות והנקבות חוזרות אל הקן כשהן מופרות. לאחר כמה חודשים הגשמים הורסים את הקן והמלכות מוצאות מקומות מסתור עד שהן יתעוררו מסביבות מרץ וילכו להקים קן משלהן. מקומות מסתור אפשריים של הצרעות הן סדקים בקיר ובגג של הבית. לאחר מכן תמצא המלכה אזור קרוב לבנות הקן, וכך הקן יהיה קרוב לבית, דבר שיביא למצב של צרעות בבית.

דרכי הדברת צרעות

הדברת צרעות דומה מאוד להדברה של כל המזיקים בעלי המלכה כגון הדברת נמלים. הדרך הטובה ביותר להדביר את הקן בהדברת צרעות בבית הוא על ידי הריגת המלכה. הקן לא יכול לתפקד ללא המלכה ולכן כל הקן ימות. סוג הדברה כזה עדיף לעשות בסביבות אפריל כאשר הקן עוד קטן והמלכה עדיין פעילה ונמצאת גם מחוץ לקן. הדברה כזו תעשה ליד מקורות מים, צמחיה עבותה, מים חשופים ועוד. התכשירים בהם יעשה שימוש הינם תרסיס דבק וקוטלי חרקים.

כאשר הקן כבר מפותח יש לחסל את הקן כולו. דבר זה נעשה על ידי איבוק והרעלה ליד פתח הקן. בנוסף ניתן להציב מלכודות אשר מאפשרות לצרעות להיכנס, אך לא מאפשרות להן לצאת, במקרה כזה יש להציב פתיון על מנת שהצרעה תיכנס למלכודת. ניתן גם לשים מזון מורעל בקרבת הקן. הצרעות יביאו את האוכל המורעל לקן, המלכה והקן כולו יאכלו מהאוכל וימותו.