ריסוס חקלאי

ריסוס חקלאי הינו ריסוס בסדר גודל של דונמים רבים הדורשים ריסוס באופן קבוע. מסיבה זו יש אמצעים לריסוס חקלאי אשר אינם עומדים בפני ריסוס לבית או ריסוס לחצר.

ריסוס חקלאי הוא ריסוס שצריך להיות מודע להשפעות הרבות שלו על הסביבה. אזור חלקאי הוא הינו בין מקומות ריסוס אותם חשוב ביותר לרסס, אולם יש לעשות זאת בזהירות. ריסוס חקלאי הוא ריסוס מסיבי שנעשה לעיתים ליד אזורי מגורים ומגבוה (במטוסי ריסוס) ולכן יש צורך להיזהר בעת הריסוס. בנוסף, מדובר בריסוס בחומרים רעילים במיוחד אשר כולל חומרים ממשפחת הזרחנים אשר הינם מסוכנים בכמויות גדולות גם לבני אדם. גורם נוסף שיש לקחת בחשבון בעת ריסוס חקלאי הוא העובדה שריסוס זה הוא ריסוס הנעשה על מאכלים אשר יגיעו לבסוף אל האדם. ולכן חשוב לוודא שמדובר בריסוס חקלאי שהינו חיצוני וניתן לשטיפה ולא ריסוס אשר חודר אל תוך היבול ולא ניתן לשטיפה.

ריסוס חקלאי – צורות ריסוס
ישנן כמה צורות ריסוס אשר משמשות את העוסקים בחקלאות.

מטוס ריסוס:
מטוס ריסוס הינו אמצעי לריסוס חקלאי אשר משמש בעיקר כאשר מדובר בדונמים רבים ורצופים של שטחי חקלאות. זה הוא ריסוס אשר נעשה מגבוה ומושפע מאוד מכיוון הרוח. מאחר ומדובר בריסוס בחומרים רעילים במיוחד יש להיזהר מאוד כאשר עושים ריסוס חקלאי באמצעות מטוס ריסוס. מטוס ריסוס אינו מתאים לאיזורי חקלאות קטנים, אזורי חקלאות אשר קרובים לאזורי מגורים, ואזורי חקלאות אשר נמצאים באזורים או תקופות בהם הרוח חזקה במיוחד.

טרקטור ריסוס:
טרקטור ריסוס משמש לריסוס חקלאי של אזורים בהם יש מקום להעביר טרקטור ולכן, לא כל האזורים החלקאים יוכלו לעשות שימוש בטרקטור ריסוס. הייתרון של טרקטור ריסוס הוא בכך הריסוס נעשה קרוב לאדמה ולכן חומר ההדברה נשאר קרוב לאזור המיועד. בנוסף, טרקטור ריסוס יכול להכיל כמויות גדולות של חומר הדברה ולכן לא מצריך מילוי תדיר של טנק חומר ההדברה.

ריסוס ידני: ריסוס חקלאי
ריסוס ידני נעשה באמצעות טנק הדברה הנמצא על גבו של המדביר. מדובר בתהליך ארוך אשר מצריל מעבר רגלי על כל השדה על מנת לבצע את הריסוס. ריסוס מסוג זה הינו הכרחי ביבולים חקלאיים גבוהים, אשר מעבר טרקטור יפגע בהם.

ריסוס חקלאי – בדיקות בטיחות
לפני תחילתו של כל ריסוס חקלאי נעשות בדיקות על מנת להבטיח שהתנאים לשימוש בחומר ההדברה הינם הטובים ביותר האפשר. לכן נבדקת מערכת הריסוס על מנת לאתר תקלות ודליפות, כיוון הרוח נבדק, נעשה בדיקה שהחומר ההדברה מתאים לסוג היבול. כמו כן קיימת הקפדה על כל שהאדם המרסס לובש ציוד הגנה.