הדברת עשבים

כאשר מגיעים הגשמים קשה למנוע את הנביטה של העשבים, אולם בהחלט ניתן להתמודד עימם לאחר שצמחו, ומומלץ לעשות זאת, כמה שיותר מהר. עשבים לוקחים משאבים כגון מינרלים מהצמחיה שברצוננו לגדל.

הדברת עשבים נעשית בשלבים ובעונות שונות. לכל עונה יש את החומרים שמתאימים לה מאחר והם משפיעים באופן שונה על הצמח. הדברת עשבים
הדברת עשבים – חורף לפני הנביטה – מבוצעת בסביבות חודש אוקוטבר ולפני תקופת הגשמים. יש לעשות הדברה זאת על קרקע יבשה וחשופה. זו הדברה שנעשית לפני הנביטה ומטרתה למנוע הצצה. הגשם הוא זה המפעיל את החומרים.
הדברת עשבים –  חורץ לאחר הצצה – ההדברה נעשית במהלך עונת הגשמים, לאחר שהעשבים הציצו.
הדברת עשבים – בקיץ – מתבצעת בחודשי הקיץ. חשוב לשים לה שלכל אחד מהדברות אלו חומרים שונים בהם יש להשתמש מאחר וחומרים שונים משפיעים על העשב בשלב שונה בהתפתחות שלו.

חומרי הדברת עשבים

רונסטאר – מונע נביטה והצצת עשבים עונתיים בגני נוי. התכשיר מיועד לשימוש במדשאות, עציצים ובאדניות. התכשיר אינו פוגע בצמחים קיימים, אך גם אינו מדביר עשביה קיימת. על דשא מפזרים באמצעות מדשנת ידנית ולאחר מכן משקים. בגינה מפזרים בעזרת מלחיה ומשקים. יש לעשות זאת לפני שהעשבים נובטים מאחר וכפי שציינו, התכשיר אינו משמיד עשבים קיימים. חשוב לשים לב שמדובר בחומר רעיל אשר מזיק לאחר שנבלע וגורם לגירויים בעין ולכן חשוב להרחיק מילדים.

ראונדאפ – קוטשל עשבים ביבטמי ולא בררני. נקלט דרך העלווה הירוקה ומובל למטה עד שמגיע לשורש והורג את הצמח.

אלבר סופר – תרכיז מתחלב להדברת עשבים רחבי עלים. מקבוצת תרכובות הפנוקסי. בהתכשיר אינו משמיד עשבים ממשפחת הדגנים. הטיפול נפגע לךאחר גשם מידי, אך לא נפגי אם הגשם יורד לאחר מספר שעות. חשוב לשים לב שאין לתת יותר משלושה טיפולים בעונה.

טומהוק – תרכיז מתחלב להדברת עשבים רחבי עלים. מדובר בתכשיר אש קוטל עשבים הורמונאליים. התכשיר נקלט דרך העלווה הירוקה וגורם לעיוות בעלים ואופן הצמיחה. יש לרסס במרחק חצי מטר מהצמח עם כיוון הרוח, אין לרסס בשעות החום ורצוי לרסס לאחר השקיה.

חשוב בעת ההדברה לדעת את סוג הצמח ומאיזו משפחה הוא, לשים לב לתקופה בה נעשית ההדברה, החומרים בהם עושים שימוש והמינון בו משתמשים על מנת למנוע נזקים למצחיה עליה רוצים להגן.

הדברת פטריות היא חלק חשוב מהדברת עשבים מאחר ופטריות יכולות לעשות נזק גדול בחקלאות ובגינה הפרטית

כמו כן חשוב לציין שגם בהדברת דשא ישנן סוגי הדברה ירוקה בהם ניתן להשתמש בדגש בעיקר על  הדברה ביולוגית המשתמש בטבעו של הצמח ומזיק על מנת לעשות דברת עשבים.